Jak koupit grafickou kartu pro váš počítač?

Pokud vaše grafická karta nepřepíše nastavení integrované grafické karty
Pokud vaše grafická karta nepřepíše nastavení integrované grafické karty, deaktivujte integrované grafické karty, pokud to nedoporučuje výrobce počítače.

Počítače lze rozšířit a upgradovat tak, aby podporovaly jedinečné hardwarové konfigurace a prováděly úkoly s vysokým zatížením pro hry, které vyžadují více energie, aby poskytovaly grafiku s lepšími detaily. Chcete-li získat nebo upgradovat grafickou kartu, musíte zajistit kompatibilitu s počítačem a vybrat grafickou kartu, která nabízí funkce, které nejlépe vylepšují váš multimediální zážitek.

Metoda 1 ze 3: kontrola kompatibility počítače

 1. 1
  Rozhodněte se, co od nové grafické karty chcete. Více monitorů a FHD nebo HTPC video nevyžadují velké množství energie. U 4K displejů budete možná potřebovat novější kartu, která podporuje HDMI 2.0. Špičkové hry, náročné emulátory, video s vysokým rozlišením a virtuální realita mohou pro optimální výkon vyžadovat další energii. Budete muset určit, jak výkonné komponenty grafické karty chcete mít.
 2. 2
  Pochopte různé typy rozhraní sběrnice grafické karty. Základní deska vašeho počítače může obsahovat jeden ze tří klíčových slotů, které fungují jako rozhraní sběrnice grafické karty. Klíčový slot je konektor na základní desce, který má specifický vzor, který umožňuje připojit kartu a rozšířit tak funkčnost vašeho počítače. Zkontrolujte základní desku a v dokumentaci k základní desce potvrďte, který klíčový slot je k dispozici.
  • PCI-Express je nejoblíbenější iterace v dnešních počítačích. Ty se mohou pohybovat mezi krát 1 (x1) až krát šestnácti (x16), což určuje, jak rychle je karta schopna fungovat, a velikost klíčového slotu. Dnes téměř všechny grafické karty používají PCI-Express x16 (PCIe).
  • PCI je starší a zastaralý typ slotu. Možná máte základní desku s integrovanou grafikou, která neobsahuje grafickou kartu PCI Express nebo AGP. Karty PCI primárně podporují napájení 5 voltů a některé karty mohou být kompatibilní s sloty pro klíče 3,3 voltů. Všechny karty PCI jsou 32-bitové karty, ale lze je zapojit do 32bitových i 64bitových klíčových slotů.
 3. 3
  Zkontrolujte aktuální nastavení počítače. Zajistěte, aby váš počítač nejen zapadl na kartu, ale byl také schopen udržet její výkon. Vaše grafická karta může být omezena výkonem centrální procesorové jednotky (CPU), pamětí, výkonem a dokonce i velikostí šasi stolní věže.
  • Rychlost procesoru musí být dostatečně vysoká, aby umožnila vaší grafické kartě pracovat na maximální kapacitě. CPU s menším počtem jader nebo při nízkých rychlostech může způsobit, že grafická karta zpomalí její výkon.
  • Změřte vnitřní velikost šasi počítače. Velikost grafické karty se může lišit. U počítačů vyšší třídy může grafická karta vyžadovat dlouhou délku a může trvat dvě šířky slotu PCIe, aby se správně vešla. Grafické kartě může také bránit vnitřní kabeláž. Nezapomeňte si všimnout, kolik místa je k dispozici ve šasi vašeho počítače.
  • Váš napájecí zdroj je velmi důležitý a bude muset být schopen nejen udržet energii, kterou bude vaše grafická karta vyžadovat (karty nižší třídy většinou odebírají energii pouze ze slotů PCIe, ale karty vyšší třídy vyžadují více energie a mají další 1 nebo 2 šest nebo osmikolíkové napájecí konektory).
  • Vždy zkontrolujte, kolik wattů může váš zdroj energie dodat, počet dodaných dalších konektorů a množství energie potřebné pro kartu (obvykle je uvedeno v příručce nebo na webu výrobce).
Vyhledejte kompatibilní klíčový slot pro vaši grafickou kartu
Otevřete šasi počítače a vyhledejte kompatibilní klíčový slot pro vaši grafickou kartu.

Metoda 2 ze 3: nákup grafické karty

 1. 1
  Vyberte značku grafické jednotky. Na trhu grafických karet jsou oblíbené dvě značky GPU, které jsou populární; Nvidia a AMD. Oba typy GPU mohou poskytovat podobné funkce s využitím proprietárních funkcí a jejich podílu exkluzivních funkcí.
  • V technologiích grafických čipových sad AMD a Nvidia existují značné rozdíly, a pokud jste opravdu vybíraví, můžete mít velmi dobrý důvod pro výběr jedné nad druhou. Pravdou však je, že pouze vážní, detailně posedlí hráči budou schopni rozlišit rozdíl ve vzhledu mezi hrou běžící na kartě AMD a hrou na srovnatelném produktu od Nvidia. Většina lidí bude věnovat více pozornosti tomu, jak realisticky hra vypadá a zda se během hry zadrhává, než konkrétní typy vyhlazování, zpracování fyziky a více monitorů, které jsou použity. Pokud najdete kartu za cenu, kterou si můžete dovolit, a recenze říkají, že dělá dobře, jděte s ní. Většina ostatních věcí je jen omáčka - a často hrudkovitá.
 2. 2
  Zvažte GPU. Grafická jednotka grafické karty (GPU) určuje její video schopnosti a mnoho GPU má názvy, které jsou často poměrně tajemné a neintuitivní, pokud nebudete pečlivě sledovat podnikání. Dobrým pravidlem však je, že čím vyšší číslo v názvu GPU, tím novější a výkonnější.
 3. 3
  Zvažte paměť a rychlost hodin. Nakonec se grafické karty příliš neliší od procesorů - platí spousta stejných pravidel, včetně těch týkajících se paměti a rychlosti hodin. Grafické karty mají své vlastní sbírky obou, i když konkrétní hodnoty obou budou obvykle méně důležité než při výběru systémového procesoru.
  • Název a číslo typu grafické karty obecně určuje jejich výkon a výkon. To lze použít navíc k určení, jak výkonná je grafická karta. Obě populární čipové sady nabízejí různé konvence pojmenování k identifikaci řady karet. Číslo modelu grafická karta bude určovat svou sílu, generování a úroveň výkonu.
  • Je však možné, aby dvě grafické karty stejného typu měly různé množství paměti; Například GPU Nvidia může být k dispozici v 1,5 GB i 3 GB paměti - a ta s více pamětí bude mít tendenci být rychlejší a dražší. Stejně tak mohou některé karty používat paměť GDDR5, která je rychlejší a dražší než paměť GDDR3, kterou používají jiné karty.
  • Grafické karty nižší třídy někdy mají vyšší rychlost hodin, aby vyrovnaly nedostatek energie v jiných oblastech, ale to se obvykle neprojeví zvýšeným výkonem v reálném světě.
  • Těmto specifikacím musíte věnovat zvláštní pozornost, pouze pokud chcete svůj nákup doladit; ve většině případů vám název GPU řekne vše, co potřebujete vědět o schopnostech karty.
 4. 4
  Přemýšlejte o tom, kolik místa karta zabírá. Když byly všechny počítače dvě metry vysoké věže, nikdo moc nepřemýšlel o tom, že by grafické karty zabíraly spoustu místa. Ale protože počítače nyní přicházejí v různých velikostech, možná nebudete moci použít každou kartu v každém systému, který chcete vytvořit.
  • Čím výkonnější bude karta, tím déle to bude, a tím méně pravděpodobné, že se vejde do pouzdra microATX nebo dokonce do menšího pouzdra ATX. Některé karty AMD a Nvidia vyšší třídy budou velmi dlouhé. Pokud stavíte menší počítač nebo chcete upgradovat video v mini věži, kterou již máte, mějte na paměti, že možnosti vaší karty mohou být omezené.
 5. 5
  Zvažte svou potřebu directx. Grafické karty budou podporovat různé verze kolekce Microsoft DirectX pokročilých programovacích rozhraní (API), které nabízejí různé grafické a procesní funkce. Konkrétní podrobnosti budou opět důležité pouze pro náročné hráče, ale čím vyšší je počet verzí DirectX, které karta podporuje, tím realističtější hry, které ji používají, budou vypadat - a tím náročnější bude pro váš počítač běh.
  • Verze na nejvyšší úrovni od jara 2017 je DirectX 12 (DX12) a na kartách, které je možné spustit, bude také možné spustit všechny sady funkcí her napsaných s DX11 nebo DX10, ale hardware DX9 nebo DX10 nebude schopen vidět všechny efekty her DX11 nebo DX12 (za předpokladu, že vůbec fungují).
  • Softwarový balíček nebo web výrobce vám sdělí, která verze DirectX je podporována - vždy zkontrolujte, zda se váš hardware shoduje. Všechny nejnovější karty AMD a Nvidia podporují DX12, takže pokud si koupíte nové, nebudete mít problém.
 6. 6
  Kupte si grafickou kartu. Kupte si grafickou kartu v maloobchodě nebo online. Můžete si také přečíst recenze, abyste mohli porovnat a porovnat zkušenosti ostatních uživatelů s grafickou kartou.
  • Dávejte pozor na sezónní a pravidelné prodeje, protože to vám umožní koupit grafickou kartu za nižší cenu.
  • Počítač lze sestavit s miliony kombinací. Porovnání celkového výkonu vašeho počítače s ostatními nabídne nejlepší rady pro samotnou grafickou kartu, pokud se hardware nekombinuje s vaší grafickou kartou kvůli specializované kompatibilitě.
Připojte grafickou kartu k počítači
Připojte grafickou kartu k počítači. Nezapomeňte vypnout počítač a odpojit všechny připojené zástrčky.

Metoda 3 ze 3: instalace grafické karty

 1. 1
  Připojte grafickou kartu k počítači. Nezapomeňte vypnout počítač a odpojit všechny připojené zástrčky. Otevřete šasi počítače a vyhledejte kompatibilní klíčový slot pro vaši grafickou kartu. Zarovnejte grafickou kartu do slotu pro kompatibilní klíč na základní desce a zatlačte dolů.
  • Karty PCI Express mohou obsahovat přídržný klip sloužící k zajištění grafických karet na místě. Zatáhněte za klip a přidržte jej za grafickou kartu za její okraje tak, aby odpovídala klíčům na základní desce. Poté kartu jemně zatlačte na místo, dokud nezapadne.
  • Pokud upgradujete ze starší grafické karty, vyjměte předchozí kartu, pokud ji nepoužíváte s metodou křížového připojení popsanou pro grafické karty Nvidia nebo AMD.
  • Připojte napájení pomocí napájecích konektorů nebo napájecích kabelů SATA. Pokud grafická karta vyžaduje více než jeden zdroj napájení, nezapomeňte použít jinou kabelovou stopu od zdroje napájení. Kabely převodníku můžete také použít, pokud máte jiný typ připojení, které vede k napájecímu zdroji.
 2. 2
  Nainstalujte a nakonfigurujte ovladače. Vaše grafická karta je dodávána s ovladači a softwarem určeným k řízení chování grafické karty. Software můžete získat z disku dodávaného s grafickou kartou nebo z webu výrobce. Při instalaci softwaru postupujte podle pokynů výrobce grafické karty.
 3. 3
  Nakonfigurujte nastavení softwaru. Některé programy, jako jsou hry, mohou vyžadovat konfiguraci dalšího nastavení pro vyšší rozlišení a vylepšené funkce. Aby bylo možné zobrazit video, může být nutné, aby software nebo hra identifikovala vaši grafickou kartu.
Chcete-li získat nebo upgradovat grafickou kartu
Chcete-li získat nebo upgradovat grafickou kartu, musíte zajistit kompatibilitu s počítačem a vybrat grafickou kartu, která nabízí funkce, které nejlépe vylepšují váš multimediální zážitek.

Tipy

 • Sloty sběrnice grafické karty nejsou křížově kompatibilní s různými typy slotů.
 • Pokud vaše grafická karta nepřepíše nastavení integrované grafické karty, deaktivujte integrované grafické karty, pokud to nedoporučuje výrobce počítače. Tuto funkci můžete deaktivovat v systému BIOS počítače nebo pomocí konfiguračního softwaru grafické karty.
 • Virtuální realita bude vyžadovat obnovovací frekvenci displeje 120 Hz, aby bylo možné stereoskopické 3D zobrazení. Nízkoenergetické grafické karty mohou poskytovat dezorientující zážitek. Ujistěte se, že jste získali výkonný hardware vhodný pro displeje virtuální reality.
 • Pokud nehrajete videohry, měla by fungovat většina karet, včetně starších použitých modelů. Novější počítače mají na palubě slušnou grafiku, některé dokonce dokážou překonat 4K @ 60 Hz a většina dokáže zobrazit vynikající rozlišení UHD.

Otázky a odpovědi

 • Je Dell Optiplex 780 kompatibilní s Radeon RX 550 2 GB?
  Technicky to tak je, ale pokud používáte Optiplex 780, může být lepší si jednoduše koupit nebo postavit nový počítač. Má pouze dvoujádrový procesor a pouze 4 GB RAM, což vážně naruší RX 550.

Komentáře (2)

 • kovacekcorbin
  Skvělé vysvětlení. Dík.
 • coxnicole
  Snažil jsem se napsat dopis na žádost o stáž a byl jsem z toho dost vystresovaný. Tento článek mi opravdu pomohl. Děkuju.
Související články
 1. Jak měřit na kůži notebooku?
 2. Jak poslat hlasovou schránku na iPhone nebo iPad?
 3. Jak nahrávat do Fotek Google na iPhonu nebo iPadu?
 4. Jak obnovit iPad?
 5. Jak připojit Microsoft povrch k TV?
 6. Jak vytvořit externí pevný disk?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail