Jak opravit vyskakovací hlavici postřikovače?

Chcete-li opravit vyskakovací hlavici postřikovače, začněte tím, že do trávy kolem postřikovače rozříznete kruh o délce 6–20 cm a trávu odstraníte lopatkou nebo lopatou. Poté vydlabejte půdu po stranách otvoru, dokud neuvidíte kovovou trubku spojující sprinklerovou hlavu s přívodním potrubím. Poté otočte postřikovací hlavici proti směru hodinových ručiček, abyste ji odstranili, a zakupte si novou postřikovací hlavici stejné velikosti. Nakonec nainstalujte novou hlavici postřikovače a vyplňte otvor, který jste vykopali kolem postřikovače. Chcete-li se dozvědět, jak otestovat novou sprinklerovou hlavici po její instalaci, přejděte dolů!

Poté otočte hlavici postřikovače proti směru hodinových ručiček
Poté otočte hlavici postřikovače proti směru hodinových ručiček, abyste ji odstranili, a zakupte si novou hlavici postřikovače stejné velikosti.

Jak vyskakovací zavlažovací systémy stárnou, je možné, že se hlavy odštípnou, zlomí nebo se zaseknou v horní poloze, což má za následek mrtvou bažinatou trávu a přemrštěné účty za služby. Pokud narazíte na jeden z těchto problémů, nejjednodušším řešením je vyměnit opotřebovanou hlavu za zcela novou. Trávu vykopejte 6-20 centimetrů (15-20 cm) kolem postřikovače jen tak, aby byla odkrytá armatura, a odšroubujte vadnou hlavu. Poté našroubujte novou hlavu na své místo a zapněte vodu do postřikovačů, abyste jim poskytli rychlý test.

Část 1 ze 3: přístup k sestavě postřikovače

 1. 1
  Do trávy kolem vadného postřikovače nakrájejte kruh 6-8 palců (15-20 cm). Vezměte zoubkovaný nůž nebo zednickou lžíci a kolem odkryté hlavice postřikovače uvidíte široký kruh. Chcete jen zabodovat trávník, aby se později snáze odstranil, takže řezejte pouze 2–8 centimetrů (5,1-7,6 cm) hluboko.
  • Dávejte pozor, abyste neřezali příliš hluboko, jinak by mohlo dojít k náhodnému přetržení hadičky vedoucí ke vstupu do vašeho sprinklerového systému.
  • Pokud je půda kolem vašeho postřikovače obzvláště sypký materiál, jako je štěrk nebo mulč, přeskočte bodování a jděte rovně k vykopání půdy.
 2. 2
  Pomocí ručního hladítka odstraňte neporušenou trávu kolem postřikovače. Snažte se trávník opatrně vypařovat na co nejméně kousků. Jakmile to uvolníte, odložte trávník někde poblíž. Tímto způsobem budete moci část vyměnit později, až vyměníte hlavici postřikovače.
  • Nedělejte si starosti, pokud dojde k poškození trávníku při pokusu o jeho vyjmutí. Je to dostatečně malá skvrna, aby tráva rychle dorostla.
 3. 3
  Hrabejte 6-20 centimetrů (15-20 cm) do nečistot kolem postřikovače. Nyní, když je trávník mimo cestu, použijte lopatku nebo lopatu k vykopání půdy po stranách díry. Pokračujte v kopání, dokud neuvidíte tenkou kovovou přívodní trubku spojující sprinklerovou hlavu s hlavním vodním potrubím.
  • Při kopání nahromaděte špínu na malou hromádku poblíž, abyste po dokončení mohli snadno vyplnit díru.
  • Proveďte rychlou kontrolu přívodního potrubí, abyste zjistili poškození. Pokud zjistíte únik nebo prasknutí, problém může být spíše s vodovodním potrubím než s postřikovačem. V takovém případě si budete muset najmout instalatéra, aby se dovnitř mohl podívat.
Dokud neuvidíte tenkou kovovou přívodní trubku spojující sprinklerovou hlavu s hlavním vodním potrubím
Pokračujte v kopání, dokud neuvidíte tenkou kovovou přívodní trubku spojující sprinklerovou hlavu s hlavním vodním potrubím.

Část 2 ze 3: Výměna hlavice postřikovače

 1. 1
  Odšroubujte vadnou hlavu sprinkleru ze stoupačky. Stoupačka je malá trubka, která spojuje postřikovač s vodovodním potrubím. Hlavice postřikovače sedí na stoupačce, což pomáhá regulovat její pohyb nahoru a dolů, nikoli přímo na samotném vodním potrubí. Chcete-li odstranit postřikovací hlavici, otočte ji doleva nebo proti směru hodinových ručiček.
  • Pokud stoupačka stoupá s hlavicí postřikovače, jednoduše odšroubujte oba kusy a znovu připojte stoupačku k vodovodnímu potrubí, přičemž dávejte pozor, abyste při postupu nepoškodili závit obou částí.
  • Dávejte pozor, aby do otevřeného vodního potrubí nespadlo příliš mnoho nečistot nebo nečistot. Může vám pomoci při práci jej zakrýt malým hadříkem nebo plastovým sáčkem.
 2. 2
  Kupte si náhradní hlavici postřikovače, která má stejnou velikost jako ta stará. Abyste se ujistili, že získáte typ hlavy, který potřebujete, vezměte starou část do obchodu s sebou a kupte si stejnou značku a model. Pokud to z nějakého důvodu není možné, potvrďte, že nová hlava má stejnou celkovou délku a průměr jako ta stará.
  • Hlavy sprinklerů se dodávají v několika různých velikostech a délkách. Pokud dostanete příliš dlouhý, bude po instalaci vyčnívat vysoko z trávy. Pokud je příliš krátký, nemusí se dostat na povrch vašeho trávníku ze sedadla na vodním potrubí.
  • Zvažte nákup hlavy, která má odnímatelný proplachovací kryt, spíše než tradiční trysku. Zapuštěné krytky usnadňují odstraňování nečistot z hlavy po instalaci nebo použití.
 3. 3
  Omotejte délku těsnicí pásky závitu kolem samčího konce stoupačky. Pásku úhledně naviňte kolem stoupacích nití tak, aby tvořila tenkou, rovnoměrnou vrstvu. Nanesením těsnicí pásky na závit (také známé jako „teflonová páska “) vyplníte nadbytečný prostor mezi stoupačkou a tělem postřikovače, vytvoříte pevné spojení a snížíte pravděpodobnost budoucích úniků.
  • Můžete najít nit těsnící pásky v instalatérství uličce jakéhokoli železářství nebo domácí kutily centra.
  • Na polyetylenových stoupačkách není nutné používat těsnicí pásku se závitem, protože měkký plast se obvykle dostatečně ohne a roztáhne, aby vytvořil bezpečné těsnění sám.
 4. 4
  Našroubujte novou hlavici postřikovače. Umístěte samičí konec hlavice postřikovače nad samčí konec stoupačky a otočením doprava (ve směru hodinových ručiček) ji namontujte. Pokračujte v utahování hlavy rukou, dokud není hezké a bezpečné.
  • Několikrát kmitejte novou hlavicí postřikovače, abyste se ujistili, že není uvolněná. Jakýkoli pohyb navíc může být známkou špatného spojení.
 5. 5
  Nastavte trysku postřikovače tak, aby směřovala vzor postřiku tam, kam chcete. Otáčejte hlavicí postřikovače tak, aby směřovala k vašemu trávníku, keřům nebo květinovým záhonům. Poslední věc, kterou chcete, je, aby váš nově nainstalovaný zavlažovací systém namočil vaše auto místo vašich rostlin!
  • Nemělo by být nutné nastavovat radiální sprinklerovou hlavu. Ty vysílají vodu v celém 360stupňovém poloměru a zajišťují rovnoměrné rozložení v oblasti, ve které se nacházejí.
Hlavice postřikovače sedí na stoupačce
Hlavice postřikovače sedí na stoupačce, což pomáhá regulovat její pohyb nahoru a dolů, nikoli přímo na samotném vodním potrubí.

Část 3 ze 3: Kontrola problémů a vyplnění díry

 1. 1
  Krátce zapněte postřikovače, abyste je otestovali a odstranili nečistoty z potrubí. Nechte postřikovače běžet 30 sekund až minutu, aby bylo zajištěno, že byly vypláchnuty všechny malé částečky nečistot a nečistot. Poté je zavřete, když se připravujete na vyplnění vykopané díry. Po rychlém testu budou připraveni běžet v pravidelném cyklu.
  • Zatímco jsou vaše postřikovače v provozu, dávejte pozor na úniky kolem stoupačky. Pokud vidíte unikající vodu, utáhněte postřikovací hlavu nebo přidejte další vrstvu těsnicí pásky závitu, dokud se netěsnost nezastaví.
  • Je dobré otestovat novou hlavici postřikovače před zasypáním díry pro případ, že by se něco pokazilo a musíte ji znovu nainstalovat.
 2. 2
  Propláchněte potrubí otevřené vody, abyste odstranili velké ucpání. Pokud je vaše vodní potrubí ucpané nečistotami, možná ho budete muset důkladněji propláchnout. Demontujte novou hlavici postřikovače a zapněte vodu do postřikovače po dobu 30-60 sekund, aby voda naplněná úlomky mohla vytéct z otevřené linie. Až budete hotovi, nezapomeňte vodu vypnout.
  • Můžete také namontovat pružnou hadici nebo část PVC trubky přes vodovodní potrubí, zatímco ji proplachujete, abyste přesměrovali vodu do jiné části vašeho dvora.
  • V některých případech může být ucpané vodní potrubí skutečnou příčinou nesprávně fungujícího postřikovače, nikoli zlomené hlavy.
 3. 3
  Vyplňte otvor kolem postřikovače. Špínu zasuňte zpět do otvoru kolem vodního potrubí a ujistěte se, že je rovnoměrně rozložena kolem základny. Jakmile vrátíte veškerou uvolněnou půdu do otvoru, utlačte ji pomocí dlaně nebo zadní části lopaty nebo stěrky naplocho kolem nové hlavice postřikovače.
  • Vzhledem k tomu, že nový postřikovač má stejnou velikost jako ten starý, nemělo by vám zůstat žádné další nečistoty.
 4. 4
  Vyměňte uvolněnou část trávníku, kterou jste dříve sekali. Pokud se vám podařilo odstranit trávu z jednoho kusu, položte ji na místo kolem nové postřikovače. Zatlačte na trávník tak, že na něj stlačíte nebo na něj zatlačíte zadní část lopaty, aby se zhutnil.
  • Transplantovanou část trávníku ihned zalévejte, abyste jí pomohli obnovit kořenový systém.
  • Po dobu dalších 1–2 týdnů si lehce prošlapujte kolem postřikovače, abyste nepoškodili trávu, zatímco dorůstá.
Chcete-li opravit vyskakovací hlavici postřikovače
Chcete-li opravit vyskakovací hlavici postřikovače, začněte tím, že do trávy kolem postřikovače rozříznete kruh o délce 6–20 cm a trávu odstraníte lopatkou nebo lopatou.

Tipy

 • Poškozená tráva by měla dorůst zpět během několika týdnů. Poté to bude, jako by se to nikdy nestalo!
 • Často si můžete koupit náhradní vyskakovací hlavice postřikovače již za 7,50€-20€.
 • Než začnete vrtat se svým postřikovačem, oblékněte si staré oblečení. Vzhledem k tomu, že budete pracovat přímo na vodovodu ve vašem dvoře, může to trochu zablatit.

Varování

 • Pokud máte i nadále potíže s postřikovacím systémem, může se jednat o problém se samotným vodním potrubím. Požádejte kvalifikovaného venkovního instalatéra o diagnostiku zdroje problému a provedení nezbytných oprav.

Věci, které budete potřebovat

 • Náhradní vyskakovací hlavice postřikovače
 • Ruční lopatu nebo lopatu
 • Páska pro těsnění závitu
 • Vroubkovaný nůž (volitelně)
 • Látkový nebo plastový sáček (volitelně)

Otázky a odpovědi

 • Můj zavlažovací rotor je zaseknutý na konci jízdy. Jak to mám opravit?
  Hledejte cokoli, co by mohlo bránit v cestě hlavě postřikovače. Pokud nenajdete zjevné zablokování, zkuste rozebrat a znovu sestavit hlavu a zjistit, zda to pomůže. To vám poskytne bližší pohled na mechanismus dráhy a rotoru.
 • Moje zavlažovací hlava stále běží, i když jsem vypnul vodu. Jak to zastavím?
  Pokud máte na mysli, že hlava neustále teče, je to pravděpodobně vadná membrána. Přejděte na YouTube a podívejte se, jak to ve vašem systému změnit. Je to vlastně docela snadné. Pro začátek stačí mít šroubovák a papírový ručník. Před spuštěním vypněte systém a přívod vody do systému.
 • Co způsobuje, že při zapnutí vody odfoukne hlavice postřikovače?
  Je pravděpodobné, že šibalští výtržníci slepili otvory postřikovače uzavřené a způsobily nárůst tlaku, dokud hlava neodfoukla.
 • Jak mohu opravit zavlažovací hlavici, ze které po vypnutí uniká voda?
  Hledejte špatné spojení mezi hlavicí postřikovače a stoupáním. Problém by mělo vyřešit rychlé utažení rukou nebo vrstva těsnicí pásky závitu.
 • Dělají rozšíření pro hlavy, které nevyskakují dostatečně vysoko?
  Ano, oni dělají. Stačí jít do místního železářství a hledat je v sekci zahrady.
 • Co mám dělat, když část jednoho kvadrantu nefunguje. Některé z postřikovacích hlav fungují, ale několik z nich jen stéká z hlavy. Co je za problém?
  Vaše šňůra, která krmí tento kvadrant, by mohla být zlomena nebo v ní být trosky. Máte nějaké mokré oblasti, které se hromadí, když je systém spuštěný? Pokud ano, mohlo by vám to ukázat, že to je problém.
 • Jak mohu opravit sprinklerové ventily?
  Sprchové ventily mají na pravé straně malý zářez. Zkuste nastavit ventil otočením nebo několikrát namazat tukem. To může nahradit opravu.
 • Co by způsobilo, že by voda z mých postřikovačů po zapnutí nevycházela?
  Dvě nejpravděpodobnější příčiny jsou špatné připojení nebo zablokování. Zkuste utáhnout postřikovací hlavu na stoupačce nebo použít vrstvu těsnicí pásky závitu, abyste se ujistili, že je připojení bezpečné. Pokud to nedělá trik, problém by mohl být ucpání někde ve vodním potrubí. V takovém případě budete chtít odstranit postřikovač a propláchnout vodu z potrubí po dobu 30-60 sekund, abyste odstranili nečistoty a jiné nečistoty, které skončily uvnitř.
 • Jak mohu opravit zavlažovací hlavu, která vytéká z vody, když je systém vypnutý?
  Kupte si postřikovač se zpětným ventilem. Rainbird i Toro je prodávají za přibližně 3,70€
Nezodpovězené otázky
 • Mohu spustit potrubí ze svého sprinklerového potrubí a zavést vodní potrubí k připojení hadice?
 • Co mám dělat, když moje sprinklerová hlavice po instalaci jen stéká po vodě?
 • Jak mohu znovu připojit horní část postřikovače?
 • Mám velký tlak vody, ale můj postřikovač trvá navždy, než se otočí z jednoho směru do druhého. Máš nějaké návrhy?

Komentáře (1)

 • eda03
  Vynikající znalostní báze pro všechny kutily, s jasnou a snadno srozumitelnou grafikou. Každý laik to může udělat, pokud bude následovat T. Líbil se mi tip, že je lepší vzít starou část k maloobchodníkovi, takže nakonec získáte přesnou shodu. Děkuju.
Související články
 1. Jak uvolnit odtok střídavého proudu?
 2. Jak texturovat stěny?
 3. Jak natřít kuchyňské skříňky z PVC?
 4. Jak natřít pozinkovanou ocel?
 5. Jak namalovat plastové obložení na auto?
 6. Jak natřít hliníkové obklady?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail