Jak přistupovat k nemocnému nebo zraněnému psovi nebo kočce?

Pokud je váš pes nebo kočka nemocná nebo zraněná, přistupujte k nim pomalu, protože by je mohly vyděsit náhlé pohyby. Měli byste s ním také mluvit klidným a uklidňujícím tónem, abyste se vyděsili. Můžete například říct něco jako: „To je v pořádku. Neubližuji vám. Chci jen pomoci.“ Pokud zvíře při vašem přiblížení zavrčí, zasyčí nebo zavrčí, pozastavte se a počkejte, až se uvolní, než budete pokračovat. Můžete také použít silně páchnoucí jídla, jako je konzervovaný tuňák, abyste místo toho přilákali zvíře k sobě. Další tipy od našeho spoluautora Veterinary, včetně toho, jak bezpečně zacházet s nemocným nebo zraněným zvířetem, si přečtěte dále!

Pokud je váš pes nebo kočka nemocná nebo zraněná
Pokud je váš pes nebo kočka nemocná nebo zraněná, přistupujte k nim pomalu, protože by je mohly vyděsit náhlé pohyby.

Nemocná a zraněná zvířata mohou být rychle zmatení, vystrašení nebo rozrušení. To by vám mohlo ztěžovat bezpečnou záchranu a ošetření. Před přiblížením se k nemocnému psovi nebo kočce byste měli být opatrní. Při bloudění byste měli postupovat pomalu a opatrně a dávat pozor, aby na vás nezaútočili. Pokud se situace zdá být riskantní, zvažte zavolání kontroly zvířat. U domácích mazlíčků byste měli psa nebo kočku zadržet a prozkoumat, než je odvezete k veterináři.

Metoda 1 ze 3: hodnocení situace

 1. 1
  Najděte dobrý výhled na zvíře. Nemocná a zraněná zvířata se mohou pokusit skrýt, aby se ochránili. Měli byste se pokusit najít způsob, jak se dostat dostatečně blízko k psovi nebo kočce, abyste mohli správně vyhodnotit situaci. Pokud jste venku nebo pokud je zvíře toulavé, možná je budete muset následovat do jejich doupěte. Pokud jste uvnitř svého domova, může být váš mazlíček pravděpodobně v oblíbeném úkrytu nebo v posteli.
  • Pokud si v autě všimnete zraněného zvířete, měli byste být opatrní, abyste nezačali nehodu. Bezpečně přetáhněte své auto a nezapomeňte zkontrolovat přítomnost dalších automobilů a chodců. Dejte na sebe svá nebezpečí. Neparkujte auto uprostřed ulice a nevybírejte uprostřed dálnice.
  • Pokud se zraněné nebo nemocné zvíře skrylo někde, například pod postelí nebo v potrubí, neměli byste jen strkat ruku dovnitř. Může vás napadnout. Vylákejte je nebo se pokuste odstranit překážky mezi vámi.
 2. 2
  Identifikujte problém. Měli byste se pokusit poznamenat, co si myslíte, že se zvířetem není v pořádku. I když možná nejste veterinář, můžete rychle zkusit zjistit, v čem by mohl být problém.
  • Pokud zvíře kulhá nebo má křivý ocas, může za to zlomená kost nebo zlomenina.
  • Krvácení a roztrhaná srst jsou zjevné známky zranění. Mohlo na ně zaútočit jiné zvíře, jinak by jim mohl ublížit člověk.
  • Třes, zakopnutí a zvracení jsou často příznaky vážné nemoci.
  • Pokud má zvíře nerovnoměrnou a šupinatou srst, může mít svrab. Svrab je způsoben parazity a může zvířatům způsobovat bolest nebo nepohodlí. To znamená, že je pro člověka neškodný.
  • Buďte mimořádně opatrní se zvířaty, u nichž se zdá, že nadměrně slintají, kousají nebo se mrzačí nebo na vás jednají extrémně agresivně. To vše jsou známky vztekliny.
 3. 3
  Popadněte lékárničku. Pokud můžete, shromážděte několik základních zdravotnických potřeb, které vám pomohou postarat se o zvíře, dokud nebudou viditelné veterinářem. Soupravu první pomoci pro zvíře můžete mít v autě nebo doma. Některé zásoby můžete také nahradit věcmi, které máte pověšené. Tyto zahrnují:
  • Vodítko pro psa
  • Čenich. K tlačení psa také používáte gázu nebo nylonové pásky
  • Obvazy a obvazová páska
  • Rektální teploměr
  • Povlak na polštář, ručník nebo deka, do které zabalíte kočku
  • Svítilna
Před přiblížením se k nemocnému psovi nebo kočce byste měli být opatrní
Před přiblížením se k nemocnému psovi nebo kočce byste měli být opatrní.

Metoda 2 ze 3: pohyb směrem k toulavé kočce nebo psu

 1. 1
  Jděte pomalu. Náhlé pohyby mohou vyděsit nemocné nebo zraněné zvíře, zejména toulavé. Když se blížíte ke zvířeti, jděte pomalu. Pokud si všimnete, že se zvíře napíná nebo zmenšuje, zastavte se, dokud se zvíře neuvolní. Pokračujte vpřed, dokud nejste blízko zvířete.
 2. 2
  Mluvte se zvířetem uklidňujícím tónem. Při pohybu byste měli se zvířetem mluvit jemným, klidným tónem. Nezvyšujte hlas, nekřičte ani na zvíře nezavolávejte, protože by to mohlo vyděsit. Místo toho mluvte dost nahlas, aby vás slyšeli. Řekněte pomalu svá slova.
  • Můžete říci něco jako: „Pojď, nechci ti ublížit. Chci jen pomoci.“
  • Mírné cvaknutí a tlumené zvuky mohou také pomoci zvíře uklidnit.
 3. 3
  Sledujte jejich řeč těla. Jak jdete ke zvířeti, sledujte jeho pohyby a výrazy. Pokud se vám zvíře zdá nepřátelské, měli byste přestat, dokud se zvíře neuvolní. Pokud budete pokračovat, riskujete útok.
  • Vrčení, syčení, vrčení nebo štěkání může být způsob, jak kočka nebo pes varovat, abyste se nepřiblížili.
  • Pes, který je ztuhlý a stále je v obranné pozici. Pes může vyjádřit strach zasunutím ocasu mezi nohy, odloupnutím rtů od zubů nebo stimulací. V této situaci může pes kousat. Chcete počkat, až se pes objeví uvolněný nebo uvolněný.
  • Pokud se kočičí uši otočily dozadu nebo se zploštily, jsou naštvané nebo se bojí. Klenutý hřbet nebo vyvýšená srst jsou dalším znamením, že byste se neměli přibližovat. Uvolněná kočka bude ležet na zemi nebo vystavovat břicho.
 4. 4
  Komunikujte se zvířetem. Pokud jste se ke zvířeti dostali dostatečně blízko, aniž byste škubali nebo syčeli, můžete k rozhovoru se zvířetem začít používat vlastní řeč těla. Kočky a psi mají různé formy řeči těla než lidé.
  • Vyvarujte se kontaktu očí se psy. Divokí psi mohou mít přímý oční kontakt jako projev agresivity. Místo toho se zkuste přikrčit. Natáhněte k nim paži a nechte je čichat.
  • S kočkou na ně můžete zkusit pomalu blikat. Pomalé blikání je pro kočky známkou náklonnosti. Pokud kočka vrátí gesto ospalým a pomalým mrknutím, znamená to, že se kolem vás cítí bezpečně.
  • Pouhé sezení poblíž zraněného zvířete vám někdy dá pocit bezpečí kolem vás. Nepokoušejte se zvíře mazlit ani zvedat. Jen se posaďte poblíž a mluvte s ním. Zvíře k vám může přijít, pokud se cítí dobře.
 5. 5
  Přilákejte je k sobě. Pokud zvíře začne ustupovat nebo se bude zdát vyděšené nebo agresivní, přestaňte se k nim přibližovat. Místo toho můžete zkusit zvíře přivést k sobě. Jídlo dobře láká zvíře.
  • Silně vonící jídla, jako je konzervovaný tuňák nebo sušená játra, účinně lákají zvířata.
  • Divoké kočky a psi mohou váhat, aby se k vám přiblížili. Nechte jídlo na zemi a ustupte, aby měl pes nebo kočka dostatek prostoru. Pokud zvíře vezme jídlo, můžete vytvořit stopu jídla, dokud nebude zvíře připraveno přiblížit se k vám.
  • Můžete také nalákat zvíře do auta a zavřít dveře a nechat je tam, dokud jej nepřijde veterinář nebo kontrola zvířete. Neseďte a neřiďte auto s neznámým zvířetem uvnitř.
  • Pokud máte past, například past na kapky, můžete zanechat stopu s návnadou a přivést zvíře do pasti.
 6. 6
  Vezměte zvíře do útulku nebo k veterináři. Jakmile úspěšně zatknete zatoulané, měli byste najít místo, kde je můžete vzít k léčbě. Některé útulky přijmou zraněná zvířata a pomohou je rehabilitovat, i když byste měli být opatrní, protože ostatní zvíře jednoduše utratí. Zvíře můžete také odvézt k soukromému veterináři nebo do zvířecí nemocnice. Můžete však nést odpovědnost za náklady na jejich léčbu.
 7. 7
  Zavolejte agentuře pro kontrolu zvířat a zůstaňte tam, kde jste. Pokud se vám zdá, že je příliš nebezpečné přiblížit se k toulavému zvířeti, nebo pokud se zvíře odmítá přiblížit k vám, stále můžete pomoci zavoláním zvířecího ovládání. Jsou vyškoleni k bezpečnému zachycení zraněných a nemocných zvířat. Dejte jim přesnou polohu. Pokud mohou hned přijít, můžete počkat, až jim oznámí, kde se zvíře nachází.
  • Pokud žijete na venkově, možná budete muset zavolat policii.
Nemocná zvířata mohou jednat nepředvídatelně
Zatímco váš mazlíček, kočka nebo pes mohou být normálně klidní, nemocná zvířata mohou jednat nepředvídatelně.

Metoda 3 ze 3: manipulace s nemocným nebo zraněným mazlíčkem

 1. 1
  Zdržujte svého mazlíčka. Pokud je váš mazlíček nemocný nebo zraněný, nemusí jednat normálně. Mohou být dezorientovaní, úzkostliví, vystrašení nebo rozrušení. To znamená, že i přátelský mazlíček může svého majitele prasknout, kousnout nebo poškrábat. Je důležité svého domácího mazlíčka řádně připoutat, abyste se ujistili, že neubližuje vám ani sobě.
  • Psi by měli mít náhubek, aby se zabránilo kousání. Pokud nemáte náhubek, můžete místo toho použít lékařskou gázu nebo nylonové punčochy. Nezvlňujte psa, pokud zvrací nebo pokud se mu nedaří dýchat.
  • Kočky by měly být zabaleny v ručníku a bezpečně, ale jemně drženy. Nevázejte ručník příliš pevně ani kočku nestlačujte. Ujistěte se, že jejich obličej není zakrytý. Pokuste se kočku uklidnit, když je držíte.
  • Zatímco váš mazlíček, kočka nebo pes mohou být normálně klidní, nemocná zvířata mohou jednat nepředvídatelně. To, že znáte zvíře, ještě neznamená, že vás nelze kousnout nebo poškrábat.
 2. 2
  Prohlédněte si zvíře. Pokud je váš mazlíček zdrženlivý, můžete provést rychlé vyšetření. Označte, jakými příznaky trpí. Pokud znáte příčinu jejich nemoci nebo úrazu, měli byste si to také uvědomit. Tyto informace pomohou veterináři správně stanovit diagnózu.
  • Spočítejte si, kolik dechů vydávají za minutu. Zvířata mají obvykle 18 až 24 dechů za minutu. Pokud dýchají více než 40 nebo 50 dechů za minutu, mohou mít potíže s dýcháním.
  • Zkontrolujte jejich dásně. Pokud jsou dásně bílé, levandulové, šedé nebo modré místo růžové, může nastat problém.
  • Jejich puls můžete zkontrolovat vložením ruky do jejich vnitřního stehna. Počítejte, kolik úderů srdce je za minutu. Psi mají obvykle 80 až 120 úderů za minutu, zatímco kočky 180 až 200 úderů.
  • Jejich teplotu můžete měřit rektálním teploměrem. Normální teplota by měla být mezi 100, -15°C (38,1°C) a 39°C. Cokoli nad nebo pod je známkou nemoci.
  • Všimněte si jakéhokoli škubání, třesu, klopýtnutí nebo jakýchkoli jiných známek dezorientace.
  • Zkontrolujte jejich oči. Žáci vašeho domácího mazlíčka by měli mít stejnou velikost. Pokud oční bělmo zbarvilo žlutě, červeně nebo jinou barvou, zavolejte veterináře.
 3. 3
  Zavolejte veterináře. Jakmile je váš mazlíček zdrženlivý, zavolejte veterináře. Pokud je mimo pracovní dobu, najděte číslo pohotovostního veterináře. Popište příznaky po telefonu a postupujte podle jejich pokynů. V některých případech možná budete muset zvíře okamžitě přepravit do zvířecí nemocnice, zatímco v jiných budete moci zvíře ošetřit sami.
Jak bezpečně zacházet s nemocným nebo zraněným zvířetem
Další tipy od našeho spoluautora Veterinary, včetně toho, jak bezpečně zacházet s nemocným nebo zraněným zvířetem, si přečtěte dále!

Tipy

 • Možná budete chtít mít v autě lékárničku pro případ, že byste při cestě po městě narazili na zraněné zvíře.
 • Může vám pomoci druhá osoba, která vám pomůže zadržet a vyšetřit zvíře, zejména vašeho vlastního domácího mazlíčka.

Varování

 • Pokud na vás toulavé zvíře působí agresivně, měli byste ustoupit a zavolat zvíře. Bez ohledu na to, jak je zvíře nemocné nebo zraněné, nemusí si uvědomit, že mu chcete pomoci. Mohou zaútočit.
 • I když může být snazší přiblížit se k vašemu mazlíčku než toulavému, buďte při přiblížení stále opatrní. Zatímco je váš mazlíček nemocný, nejedná normálně.
 • Nikdy jim nedávejte ruce do blízkosti úst.
 • Při přiblížení se k toulavým zvířatům buďte vždy opatrní.
 • Pokud bylo vaše zvíře kousnuto divokým zvířetem, okamžitě ho přiveďte k veterináři. Možná bude nutné vašeho mazlíčka umístit do karantény, abyste zjistili, zda má vzteklinu nebo ne.
 • Před přijetím se vždy ujistěte, že zbloudilý nemá vlastníka.
Související články
 1. Jak zjistit, kdy jsou štěňata připravena na nové domovy?
 2. Jak chytit uprchlého psa?
 3. Jak se starat o zachráněného psa?
 4. Jak zachránit Corgi?
 5. Jak se starat o nedávno zakoupeného psa?
 6. Jak se starat o psa, kterého jste našli?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail