Jak ušetřit elektřinu doma?

Pokud chcete šetřit elektřinu, zapněte méně světel a vždy, když je to možné, používejte svíčky nebo přirozené světlo. Můžete také zvážit výměnu žárovek za energeticky úsporné žárovky, například LED. Zvykněte si odpojovat spotřebiče, když je nepoužíváte, a myčku, pračku a sušičku používejte pouze v případě, že máte plnou náplň. Pokud se chcete dozvědět, jak izolovat dům, abyste ušetřili peníze za vytápění a chlazení, čtěte dále!

Jak může použití studené vody namísto teplé vody ušetřit více elektřiny
Jak může použití studené vody namísto teplé vody ušetřit více elektřiny?

Úspora elektřiny doma se v posledních letech stává stále důležitější, protože její nadměrné používání může přispívat ke globálnímu oteplování a vede k obrovským účtům za elektřinu. Pomocí několika jednoduchých kroků však můžete začít šetřit elektřinou, abyste ušetřili peníze na svém měsíčním účtu.

Metoda 1 ze 3: vnitřní a venkovní osvětlení

 1. 1
  Použijte přirozenější osvětlení. Máte sklon držet závěsy a rolety zavřené a natahovat horní světla? Pokud necháte svůj dům zaplavit přirozeným světlem, může to vést k velkým úsporám elektřiny. Pokud nepotřebujete silné a soustředěné světlo k dokončení konkrétního úkolu, zkuste během dne světla zhasnout a obejmout sluneční paprsky v místnostech, které používáte.
  • Pokuste se nastavit denní práci rodiny a hrát si s prostorem v nejsvětlejší místnosti ve vašem domě. Tímto způsobem může každý číst, pracovat na uměleckých projektech, používat počítače atd., Aniž by se spoléhal na umělé osvětlení.
  • Jako okenní kryty používejte záclony a rolety světlé barvy. Najděte krytiny, které poskytují soukromí, ale přesto umožňují rozptýlené světlo zaplavit vaše místnosti.
 2. 2
  Určete několik pokojů jako noční hangoutové místnosti pro svou rodinu. Místo toho, abyste se rozložili po celém domě, nechte svou rodinu trávit večerní hodiny v jedné nebo dvou pokojích. Tímto způsobem nebudete muset osvětlovat celý dům, abyste si večer užili, a navíc získáte bonus navíc, když budete trávit kvalitní čas s každým členem rodiny.
 3. 3
  Několikrát týdně používejte místo elektrických světel svíčky. Nemusíte čekat, až letní bouřka vyrazí sílu rozbít svíčky. Vyberte si noc nebo dva týdně, abyste nechali světla zhasnutá a osvětlili cestu své rodiny robustními, pomalu hořícími svíčkami, které vrhají značné množství světla. Pro děti to bude vzrušující a postupem času ušetříte elektřinu a peníze.
  • Večer při svíčkách můžete použít jako záminku k tomu, abyste vypnuli i zbytek domu. Povzbuďte členy rodiny, aby dělali činnosti, které nevyžadují elektřinu, například čtení při svíčkách nebo vyprávění zábavných nebo děsivých příběhů.
  • Ujistěte se, že vaše děti vědí, jak bezpečně zacházet se svíčkami, a že svíčky a zápalky jsou uloženy na bezpečném místě, když se nepoužívají.
  Jak ušetřím elektřinu
  Jak ušetřím elektřinu?
 4. 4
  Přehodnoťte svůj systém venkovního osvětlení. Ponechání světla na verandě nebo osvětlení cesty po celou noc může způsobit ztrátu spousty elektřiny. Než večer přepnete vypínač, zjistěte, zda je skutečně nutné zapnout světla přes noc.
  • Pokud máte kolem domu světla z bezpečnostních důvodů, zvažte použití automatických bezpečnostních světel s detektory pohybu namísto použití trvale svítících světel.
  • Dekorativní světla, která doplní vaši zahradu nebo cestu, lze nahradit solárními světly, která se během dne nabíjí a v noci vrhají jemnou a příjemnou záři.
  • Pokud během svátků používáte ke zdobení světla, před spaním je sklopte, než byste je měli nechat celou noc.
 5. 5
  Používejte energeticky úsporné žárovky. Vyměňte všechny žárovky za kompaktní zářivky (CFL) nebo LED žárovky. Žárovky uvolňují většinu své energie spíše teplem než světlem. Novější styly žárovek jsou mnohem energeticky účinnější a v průběhu času ušetří spoustu elektřiny a peněz.
  • CFL spotřebovávají pouze asi 0,25 energie žárovek. Přicházejí v mnoha tvarech a stylech. Tyto žárovky řádně zlikvidujte, protože obsahují malé množství rtuti.
  • LED žárovky jsou o něco dražší než CFL, ale vydrží déle a neobsahují rtuť. LED žárovky jsou o něco účinnější než CFL. Pokud máte rádi možnost přizpůsobit své prostředí, LED žárovky se dodávají ve vícebarevných a stmívatelných variantách. Někteří vám dokonce dávají možnost vybrat si barvu pomocí mobilního telefonu!

Metoda 2 ze 3: spotřebiče a elektronika

 1. 1
  Odpojte vše. Věděli jste, že spotřebiče a elektronika pokračují v chodu elektřiny, dokud jsou zapojeny, i když jsou jejich spínače vypnuté? Pokud si zvyknete tyto položky odpojovat, když se nepoužívají, ušetří to časem spoustu energie.
  • Vypněte počítač a odpojte jej, když jej nepoužíváte. Počítače jsou jedním z hlavních viníků, pokud jde o používání velkého množství energie v domácnosti, takže odpojení je po dokončení kontroly e-mailu na noc stojí za to.
  • Odpojte televizory, rádia a zvukové systémy. Nechat je zapojené každý den je plýtvání elektřinou a penězi.
  • Nezapomeňte na menší spotřebiče, jako jsou kávovary, toustovače, vysoušeče vlasů a nabíječky telefonů. Využívají malé množství energie, ale ta se postupem času skutečně sčítá.
 2. 2
  Snižte svou závislost na zařízeních. Jaké spotřebiče opravdu potřebujete denně používat? Přemýšlejte o své rutině a určete, kde byste mohli ušetřit energii. V některých případech to může znamenat strávit více času některými pracemi, ale odměnou je úspora energie, peněz a uspokojení, které přináší větší soběstačnost. Například:
  • Místo použití sušičky prádlo sušte na prádelní šňůře venku. To šetří spoustu energie a mnozí považují staromódní úkol zavěšení oblečení na linku mezi uvolňující práce.
  • Naplňte svou myčku až po okraj, místo aby byla částečně prázdná. Můžete také umýt nádobí ručně pomocí metody zachování vody, než abyste se při práci spoléhali na myčku.
  • Místo vysávání zametejte. Pokud máte koberce, budete muset jednou za čas vysávat, ale mezi jednotlivými sezeními můžete smést velké drobky a sraženiny nečistot koštětem. Každodenní vytahování vakua spotřebuje spoustu energie.
  • Pečte všechny ve stejný den v týdnu. Ohřev trouby vyžaduje hodně elektřiny (pokud vaše trouba není napájena plynem), proto má smysl ji jednou ohřát a upéct více než jednu věc, místo toho, abyste během týdne rozložili pečení.
  • Snižte také svou závislost na malých zařízeních. Nechte vlasy vyschnout na vzduchu častěji, než je vysušíte foukáním, vyhoďte zásuvný osvěžovač vzduchu a místo kuchyňského robotu nakrájejte jídlo ručně.
  Jak můžeme ušetřit elektřinu v kancelářském prostředí
  Jak můžeme ušetřit elektřinu v kancelářském prostředí?
 3. 3
  Vyměňte své spotřebiče za energeticky účinné modely. Výrobci příliš nevěnovali pozornost tomu, kolik energie jejich výrobky spotřebovaly, ale doba se změnila, pokud jde o design velkých spotřebičů. Mnoho z nich je vyrobeno tak, aby bylo energeticky účinnější, a některé obsahují nastavení, která vám umožní zvolit, kolik energie se má v daném cyklu použít. Až budete příště muset vyměnit velké zařízení, proveďte průzkum, abyste našli model, který nespotřebovává příliš mnoho elektřiny. Pokud nakupujete spotřebiče vyrobené a distribuované v Evropě, podívejte se na certifikaci „Energy Star“. Tato certifikace znamená, že zařízení bylo testováno evropským ministerstvem energetiky a překonává federální požadavky na energetickou účinnost.

Metoda 3 ze 3: topení a chlazení

 1. 1
  Použijte méně horké vody. Ohřev vody vyžaduje hodně elektřiny; čím více teplé vody použijete, tím více musí váš ohřívač vody vyrobit, aby držel krok. Denní používání méně horké vody je důležitým způsobem, jak šetřit energii. Začněte s těmito novými návyky na úsporu teplé vody:
  • Umyjte si oblečení studenou vodou. Pokud neprovádíte prádlo, které je ušpiněné ve špíně, není nutné je prát horkou vodou; horká voda ve skutečnosti vyčerpá vaše oblečení mnohem rychleji.
  • Místo koupelí si vezměte sprchy. Naplnění vany vyžaduje galony a galony horké vody; osprchování spotřebuje mnohem méně.
  • Vezměte si chladnější sprchy. Opravdu si musíte každý den dát horkou sprchu? Zkuste pokaždé trochu snížit teplotu, dokud si nezvyknete na vlažnou teplotu. Uložte si horké sprchy na speciální ošetření.
  • Izolujte ohřívač vody. Ohřívače vody, které nejsou izolovanou odpadní energií, která se uvolňuje z ohřívače, místo aby se používala k ohřevu vody. Ujistěte se, že ten, který máte, je izolovaný, nebo si kupte nový model, který je navržen tak, aby šetřil energii.
  • Izolujte potrubí v nevytápěných a neizolovaných prostorech vašeho domu, například v suterénu, jejich osazením trubkovými objímkami. To je důležité v podnebí, kde zimní teploty mohou klesnout pod bod mrazu, protože neizolované potrubí může zmrznout a prasknout, což vede k nákladným opravám. I když nemáte mrazivé zimy, nezapomeňte izolovat alespoň první 3 metry vodovodního potrubí (jak studený přítok, tak horký odtok) od ohřívače vody, abyste snížili tepelné ztráty. Podle evropského ministerstva energetiky může izolace vašich trubek trubkovými objímkami ušetřit až 6€-12€ ročně.
 2. 2
  Zateplte svůj dům. Je důležité zajistit, aby váš dům během léta neuvolňoval příliš mnoho klimatizovaného vzduchu nebo ohřátého vzduchu v zimě. Pokud máte praskliny v rámech oken, pod dveřmi, v suterénu nebo nadaci domu, v podkroví nebo kdekoli jinde ve vašem domě, může vám unikat elektřina a peníze.
  • Nechte dodavatele zkontrolovat váš dům, aby zjistil, zda může být zapotřebí další izolace.
  • K utěsnění oblastí kolem oken a zárubní použijte těsnění a těsnění dveří. Můžete si také koupit plastovou fólii, která vám v zimě zakryje okna.
 3. 3
  Klimatizační jednotku používejte střídmě. Je lákavé udržovat dům v létě příjemný a chladný, ale tento komfort přichází s velkými náklady. Nechejte klimatizaci po většinu dne vypnutou a používejte ji k ochlazování místností, pouze když je teplo nepříjemné. Kdykoli je to možné, použijte k ochlazení alternativní strategie.
  • V odpoledních vedrech si dejte chladnou sprchu.
  • Otevřete okna a nechte vánku vstoupit.
  • Pijte hodně vody a jíst kostky ledu, abyste se ochladili.
  • Trávit čas venku v blízkosti jezera, řeky nebo bazénu.
  Pokud chcete šetřit elektřinu
  Pokud chcete šetřit elektřinu, zapněte méně světel a vždy, když je to možné, používejte svíčky nebo přirozené světlo.
 4. 4
  Udržujte svůj dům v zimě na nižší teplotě. Můžete ušetřit spoustu peněz otočením termostatu o několik stupňů v zimě namísto vytápění domu, dokud nebude topinka. Nastavte ji dostatečně nízko, abyste byli stále v pohodlí při nošení silných vrstev oblečení. Noste vlněné ponožky a svetry, aby vám bylo teplo, místo abyste se spoléhali na topný systém vašeho domu.

Tipy

 • Omezte čas na televizi na několik hodin týdně a povzbuďte členy rodiny, aby provozovali činnosti, které nevyžadují elektřinu.
 • Podívejte se na přechod na solární nebo větrnou elektřinu, abyste dosáhli větších úspor. Dokonce si můžete doma nainstalovat solární panely.

Otázky a odpovědi

 • V čem bude rychle největší rozdíl?
  Všechno chce čas. Začněte opatrněji při používání elektrických spotřebičů. A pokud nejste v místnosti, nenechávejte rozsvícená světla.
 • Spotřebovalo by to elektřinu, kdybych nechal vypínač v pohotovostním režimu?
  Ano, pokud jej necháte v pohotovostním režimu, spotřebuje trochu elektřiny.
 • Co mohu udělat pro úsporu vody?
  Zkuste v domácích pracích použít méně vody. Pokud to není nutné, zavřete kohoutky. Namísto sprchování použijte na koupání přesné množství vody.
 • Jak můžeme ušetřit elektřinu v kancelářském prostředí?
  Když nepoužíváte světla, odpojíte počítače, tiskárny atd., Můžete ušetřit elektřinu.
 • Jak ušetřím elektřinu?
  Otočením všech světel, když jdete spát nebo když je nepoužíváte; opravdu to funguje pro mě.
 • Změní se teplota na ohřívači vody a bude mít chladnější vodu?
  Ano. Můžete se pokusit dosáhnout rovnováhy mezi chladnější vodou a nižšími účty za elektřinu.
 • Jak mohu vytvořit povědomí o plýtvání elektřinou?
  Promluvte si s rodinou, přáteli a spolužáky o problémech s používáním elektřiny doma a ve třídě. Promluvte si s nimi o tom, jak pohotovostní režim stále spotřebovává energii, o potřebě používat účinné žárovky a o tom, že je třeba zapnout časovače, místo toho, abyste je zapomněli vypnout. Jsou to maličkosti, které se sčítají a počítají dlouhodobě.
 • Jak pomůže úspora elektřiny životnímu prostředí?
  Výroba většiny elektřiny zahrnuje procesy, které znečišťují ovzduší. Méně konvenčně vyráběná elektřina znamená menší znečištění ovzduší.
 • Jak může použití studené vody namísto teplé vody ušetřit více elektřiny?
  K ohřevu vody je nutná elektřina. Pokud místo toho používáte studenou vodu, vůbec nepoužíváte elektřinu.
 • Je špatný nápad nechat zapnuté světlo, pokud nebudu v té místnosti?
  Ano, pokud nepoužíváte světla, měli byste vždy zhasnout. To šetří energii a peníze.
Nezodpovězené otázky
 • Vyčerpám více energie tím, že nechám jednotku ústředního topení zapnutou automaticky nebo na ventilátoru?
 • Jak poznám, kolik elektřiny používám v domácnosti?
 • Co je šedá voda a jak se používá?
 • Mohou tašky na odpadky od dodavatele pomoci izolovat okna před chladem?

Související články
 1. Jak zvýšit energetickou účinnost vašeho domu?
 2. Jak efektivně vytápět místnost?
 3. Jak identifikovat azbestovou izolaci?
 4. Jak nainstalovat Tyvek?
 5. Jak zabalit okna hliníkem?
 6. Jak izolovat strop katedrály?
Tento web používá cookies k analýze návštěvnosti a personalizaci reklam. Pokud stránky dál používáte, dáváte najevo, že s tím souhlasíte. Pro více informací navštivte naše Zásady ochrany osobních údajů.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail