Jak uklízet byt před přestěhováním?

Chcete-li uklidit byt před přestěhováním, začněte v kuchyni vyčištěním sporáku, trouby, dřezu, myčky nádobí a ledničky. Dále udeřte do koupelny a vydrhněte sprchu, vanu, toaletu a umyvadlo. Poté setřete všechny povrchy v bytě, včetně stěn, oken a svítidel. Nakonec vytřete tvrdé podlahy, vyčistěte stropní ventilátory, vysajte koberce a vyhoďte odpad. Pokud máte verandu nebo terasu, nezapomeňte si ji před odjezdem uklidit! Další tipy na čištění exteriéru vašeho bytu najdete dále!

Chcete-li uklidit byt před přestěhováním
Chcete-li uklidit byt před přestěhováním, začněte v kuchyni vyčištěním sporáku, trouby, dřezu, myčky nádobí a ledničky.

Stěhování z bytu může být těžký úkol: najít nové místo, zajistit přepravu a zabalit všechny své věci je těžká práce, když se chcete usadit ve svém novém domově. Zajištění, aby byl váš byt čistý, může být jedním z nejdůležitějších úkolů ze všech, protože důkladně vyčištěný byt znamená, že vám bude vrácena bezpečnostní záloha. Projděte svůj byt pokoj po pokoji a vyčistěte každý malý prostor a zařízení, abyste zajistili plynulý pohyb a vrátili plnou zálohu.

Část 1 z 5: úklid kuchyně

 1. 1
  Vyčistěte troubu a sporák. Kupte si jednu nebo dvě plechovky postřikovače na čištění trouby a pozorně si přečtěte bezpečnostní pokyny, protože mnoho čističů trouby vyžaduje ochranné prostředky (rukavice a brýle) a silné větrání. Umístěte noviny před troubu, mírně pod dvířka nebo zásuvku, aby byla vaše podlaha chráněna před odkapávajícím čističem. Rovnoměrně naneste obě plechovky na vnitřek trouby, rošty a listy brojlerů.
  • Pokud se chcete vyhnout chemikáliím v čisticích prostředcích na pečení, použijte ředění 100 g jedlé sody v 1 litru vody a nastříkejte na povrchy. U špinavější trouby zvyšte množství jedlé sody, aby roztok byl spíše pastou než tekutinou. Nechejte působit jednu hodinu, poté pomocí škrabky na led odstraňte spálený uhlík a postříkejte všechny zbývající zbytky v troubě. Postup opakujte, dokud není trouba zcela čistá.
  • Před zahájením čištění se ujistěte, že je trouba vypnutá.
 2. 2
  Vyčistěte kamna. Pomocí drsného čisticího prostředku a houby otřete všechna místa na varné desce. Na odolná místa nastříkejte trochu čisticího prostředku na troubu a nechte ho sedět. Vyčistěte větrací otvor nad kamny a ujistěte se, že žárovka v kapotě je funkční. Pomocí houby a papírových ručníků setřete všechny povrchy. Opláchněte čistou vodou.
  • Namočte odkapávací pánve a další odnímatelné části do horké vody s mycím prostředkem po dobu nejméně 30 minut a poté je vydrhněte. Podle potřeby opakujte.
  • Než začnete čistit, ujistěte se, že jsou plyn a sporák vypnuté.
 3. 3
  Dezinfikujte myčku. Vytáhněte spodní koš a vyčistěte odtokovou oblast. Vyprázdněte myčku, poté naplňte šálek vhodný do myčky octem, položte jej na horní rošt a spusťte cyklus s nejteplejším nastavením vody. Tím se dezinfikuje a umyje špína v myčce nádobí a odstraní se jakýkoli zápach.
  • Když cyklus skončí, vyjměte šálek a posypte jedlou sodu kolem dna myčky. Projděte dalším krátkým cyklem s nejteplejším nastavením vody. Tím odstraníte všechny zbývající skvrny a pachy.
 4. 4
  K čištění zásuvek a pultů použijte hadr a čisticí sprej. Odpojte a vyjměte všechna zařízení a předměty, které zůstaly v zásuvkách. Ujistěte se, že jste se dostali do rohů zásuvek a desek.
 5. 5
  Umyjte umyvadlo. Na faucety, odtok a vnější okraj použijte jemné mýdlo, měkký hadřík a teplou vodu. Spusťte horkou vodu do odtoku. Pomocí kartáčku vyčistěte okraje umyvadla.
  • Pro hlubší čištění povrchu a odtoku nerezového dřezu smíchejte sodu bikarbónu a citronovou šťávu dohromady a vydrhněte ji na povrch, zbytek poté nalijte do odtoku.
  • U porcelánového umyvadla nastříkejte umyvadlo peroxidem vodíku a nechte ho stát alespoň 15 minut nebo až několik hodin. Čím déle ho necháte sedět, tím více skvrn odstraní. Opláchněte teplou vodou, případně vydrhněte, abyste odstranili další skvrny.
  • Neumývejte dřez, dokud si nebudete jisti, že jej nebudete muset znovu používat.
 6. 6
  Vyjměte veškeré jídlo z chladničky. Rozdejte sousedovi jídlo, které se pokazí, jako je mléko nebo maso, a zbytek uložte nebo zahoďte. To vám umožní odmrazit a vyčistit chladničku, aniž by vám něco stálo v cestě.
 7. 7
  Odpojte chladničku a nechte ji odmrazit. Vnitřek obložte novinami nebo ručníky a některé položte na podlahu kolem spodní části chladničky, abyste zachytili jakýkoli odtok vody. Chladničku a mrazničku nechejte několik hodin rozmrazovat a interiér zcela vysušte, než jej začnete čistit, aby se zabránilo růstu plísní.
 8. 8
  Vyčistěte mrazničku. K čištění vnitřku a gumového těsnění dveří použijte hadr nebo houbu s mýdlovou vodou. Naposledy je otřete čistým hadrem nebo papírovým ručníkem.
 9. 9
  Vyčistěte ledničku. Vydrhněte exteriér, začněte nahoře a pracujte dolů. Vytáhněte police chladničky a umyjte je mýdlem a vodou a poté je nechejte uschnout na vzduchu. Jak police schnou, vyčistěte vnitřek chladničky čistým hadrem.

Část 2 z 5: Úklid koupelny

 1. 1
  Otřete stěny, pulty a strop univerzálním čističem. Pokud máte potíže s dosahem do vysokých zatáček, použijte vlhký hadřík nebo houbu nebo mop. V případě potřeby použijte stupačku nebo žebřík.
  • Barva do koupelny je obvykle pololesklá, proto by mělo být jemné ji navlhčit, ale vyvarujte se drhnutí stěn nebo používání abrazivních čističů.
 2. 2
  Vydrhněte sprchu a vanu. Použijte čisticí prostředek nebo čisticí prášek a tuk na lokty, počínaje horní částí sprchy nebo vany a pohybujte se dolů k podlaze. Pokud máte dlaždice na podlaze sprchy, použijte kartáček na zuby a čisticí prostředek k vydrhnutí spárovací hmoty. Vyčistěte odtok pomocí odtokového spony nebo chemického čističe odtoku.
 3. 3
  Vyčistěte zásuvky, zrcátka a okna. Odstraňte veškeré toaletní potřeby, které ještě zůstaly uvnitř skříněk, nebo kosmetiku, a otřete oblasti vlhkým hadříkem. Pokud máte hodně malých kousků štěrku nebo nečistot, zkuste použít vakuovou hadici. Na okna a zrcátka použijte čistič oken a čistý hadr, abyste se zbavili vodních skvrn nebo nečistot. Nezapomeňte také vyčistit stopy v okně.
 4. 4
  Vyčistěte toaletu. Navlékněte si čisté gumové rukavice a vnější povrch otřete vlhkou horkou houbou. Postříkejte toaletní čistič podél okraje toalety a vydrhněte misku toaletním kartáčem. Až budete hotovi, všechno to propláchněte.
 5. 5
  Umyjte umyvadlo v koupelně. Použijte jemný dezinfekční sprej a měkký hadřík, nebo keramický dřez očistěte přirozeně trochou citronové šťávy nebo octa. Chcete-li dosáhnout tvrdších skvrn, protřepejte na místo trochu jedlé sody a jemně ji vydrhněte houbou.
 6. 6
  Vyčistěte podlahy. Pokud je vaše koupelna malá, vyčistěte podlahu ručně mokrým hadrem. Pokud je větší, použijte malý mop. Chcete-li se dostat do spárovací hmoty mezi dlaždicemi, použijte kartáček na zuby nebo malý kartáček.
Vyčistěte vnitřek chladničky čistým hadrem
Jak police schnou, vyčistěte vnitřek chladničky čistým hadrem.

Část 3 z 5: Úklid ložnic a obývacího pokoje

 1. 1
  Otřete stropní ventilátory, nábytek a stěny. Pomocí dezinfekčního spreje a hadru vyprášte stropní ventilátory a vrcholy dveří a oken a odstraňte všechny pavučiny, které uvidíte. K čištění natřených stěn použijte vlhký hadřík a lehce otřete, aby nedošlo k poškození barvy. V případě potřeby použijte žebřík nebo podnožku.
 2. 2
  Umýt okna. Otevřete je a nejprve vyčistěte stopy, postříkejte univerzálním čističem a pomocí houby se dostaňte do štěrbin. Zavřete okno, poté nastříkejte čistič oken a opakovaně je otírejte papírovou utěrkou, dokud se ručník nevrátí. Nakonec povrch ještě jednou otřete čistým suchým ručníkem, aby nedocházelo k tvorbě pruhů.
 3. 3
  Žaluzie očistěte namočením do teplé mýdlové vody. Sejměte žaluzie a vložte je do kbelíku nebo dřezu s teplou vodou s mýdlem. Nechte je půl hodiny sedět, poté vypusťte vodu, opláchněte je a pověste je, aby uschly. To vám ušetří námahu při ručním čištění žaluzií.
 4. 4
  Pokud jste s užíváním místnosti hotovi, vyčistěte podlahy. Nejprve odstraňte tvrdé skvrny pomocí stříkacího čističe koberců, poté vysajte, pokud máte koberec. Na tvrdé dřevo nebo dlaždice použijte koště a mop nebo vlhký zametač. To nemusí provádět profesionální úklidová společnost, pokud to váš bytový komplex nevyžaduje.
  • Pokud potřebujete zalepit otvory na koberci nebo podlaze, nechejte otvory buď otevřené, nebo si najměte odborníka. Problém můžete ještě zhoršit, pokud se o to pokusíte sami.

Část 4 z 5: čištění exteriéru

 1. 1
  Odstraňte všechny položky, které jste nechali venku. To může zahrnovat závěsné dekorace jako zvonkohry nebo krmítka pro ptáky, dětské hračky nebo osobní lehátka.
 2. 2
  Pokud máte zahradu, posekejte trávu a vytrhněte plevel. Pokud dokončíte úklid interiéru domu dříve, zaměřte se na dvůr, vyčistěte spadané listí a vytrhněte všechny velké plevele. Vaším úkolem by měl být vnitřek domu, ale za péči o dvůr získáte od pronajímatele bonusové body.
 3. 3
  Zametejte a hadicí stáhněte verandu nebo balkon. Vyčistěte kroky verandy mýdlem a silným kartáčem.
  • Chcete-li na betonové terase dosáhnout hlubšího čištění, nastříkejte trochu cementového mýdla na cement a vydrhněte ho do betonu koštětem, poté jej opláchněte hadicí.
  • U kamenné paluby použijte jemnější roztok jednoho šálku hnědého mýdla nebo krystalů mýdla v kbelíku s vodou a nalijte jej na terasu a vydrhněte ji koštětem.
 4. 4
  Vymette garáž. Odstraňte všechny zbývající předměty, které jsou tam uloženy, a důkladně zamete zem. Otevřete garážová vrata a nastříkejte podlahu směrem k hadici směrem k otevřené garážové bráně než k domu.
Vyčistěte svůj byt poté
Pokud je to možné, vyčistěte svůj byt poté, co všechny věci vyjdou z bytu a před vaším dnem odstěhování nebo dnem kontroly odstěhování.

Část 5 z 5: Provedení posledního tažení

 1. 1
  Vynést odpadky. Zkontrolujte pod umyvadlem a v koupelně a ložnicích, aby vám neunikly žádné tašky.
 2. 2
  Odstraňte hřebíky, šrouby a cvočky ze stěn. Můžete použít nástroje jako kladivo nebo kočičí tlapu, nebo opatrně vytáhnout volné nehty rukama. Opravte všechny otvory tak, že si na prst nebo tmel nasadíte malé množství lehkého špachtle a vyhladíte jej na otvor. Otřete přebytek prstem a nechejte hodinu zaschnout.
 3. 3
  Pečlivě očistěte všechna svítidla, spínače a zásuvky. Otisky prstů nebo nečistoty otřete hadrem a dezinfekčním prostředkem.
 4. 4
  Vyčistěte nebo vysajte celý dům. Začněte od nejvzdálenějšího bodu domu a pokračujte k hlavním dveřím, abyste nechodili po čisté podlaze.
 5. 5
  Vyfoťte vyčištěný a vyprázdněný byt. To prokáže, že byt je čistý a v dobrém stavu, pokud pronajímatel nebo nový nájemce nahlásí problém brzy. Ujistěte se, že váš fotoaparát nebo telefon zaznamenává datum a čas pořízení snímku.

Tipy

 • Než začnete s úklidem, zeptejte se pronajímatele, jaké služby vám poskytne. Někteří pronajímatelé nebo bytové komplexy koberec po odjezdu automaticky vyčistí, a to bez poplatku. Jiné nabízejí možnost „čistého zametání“, kdy vám pronajímatel za paušální poplatek najme profesionální úklidovou službu. Pronajímatelé obvykle mají dobré obchody s profesionálními čističi, což vám může pomoci vyhnout se veškerému úsilí o úklid během stresujícího období stěhování na nové místo.
 • Získejte seznam odhadovaných nákladů na opravu od pronajímatele. Pokud vám pronajímatel účtuje za špinavou sprchu jen pár dolarů, může to stát za to, ušetřit si čas a vzít si účet, spíše než jej sami čistit. Pokud jsou náklady vysoké, budete vědět, že musíte věnovat více času a úsilí čištění bytu, abyste se vyhnuli účtování.
 • Pokud je to možné, vyčistěte svůj byt poté, co všechny věci vyjdou z bytu a před vaším dnem odstěhování nebo dnem kontroly odstěhování.
Protože důkladně vyčištěný byt znamená
Zajistit, aby byl váš byt čistý, může být jedním z nejdůležitějších úkolů ze všech, protože důkladně vyčištěný byt znamená, že vám bude vrácena bezpečnostní záloha.

Varování

 • Dbejte na bezpečnostní varování týkající se vašich čisticích prostředků a pomocí gumových rukavic udržujte všechny nepříjemné chemikálie mimo pokožku.
 • Používejte výrobky, které jsou bezpečné pro typ materiálu, který čistíte.

Věci, které budete potřebovat

 • papírové ručníky
 • gumové rukavice
 • mycí prostředek na nádobí
 • kartáč na čištění (starý kartáček na zuby)
 • houby
 • práškový čisticí prostředek
 • čistič koupelny
 • 2 plechovky čističe trouby
 • Lepidlo
 • čistič koupelny
 • kuchyňský čistič povrchů
 • čistič oken
 • čistič podlah
 • mop a kbelík
 • koště
 • vakuum
 • lehký tmel pro malé opravy stěn
 • odstraňovač skvrn na koberci
 • kbelík (k utírání skříněk a spotřebičů)
 • WC štětka
 • čistič toalet
 • pytle na odpad
 • žínky
 • mýdlo

Otázky a odpovědi

 • Jak čistíte mastkové schody v chodbě budovy?
  Nejprve nepoužívejte čisticí prostředek na bázi kyselin. Bude leptat kámen, beton, mramor a případně žulu. Zkontrolujte oblast, která není viditelná, a podívejte se, které čisticí prostředky nemají vliv na kámen, a udělejte svou práci. Pokud je venku, je tlakové mytí dobré, ale buďte opatrní. Příliš mnoho, příliš blízko a můžete kámen znovu poškodit.
 • Musím to před odjezdem vyčistit?
  Pokud se musíte zeptat, vyčistěte to. Lepší být v bezpečí, než litovat ohledně vašeho vkladu a budoucích odkazů na nové půjčovny.
 • Necháme koberce profesionálně vyčistit?
  Ne, pokud vám leasingová smlouva nediktuje, že tak učiníte. V bytovém komplexu je uklízečka, která přijde poté, co se nájemce odstěhuje, aby provedl hloubkové čištění koberců, jak to vyžaduje zákon pro zdravotní kontroly, bez ohledu na stav koberce při odstěhování. Koberce důkladně povysávejte a pokud se chcete ujistit, že vám vrátíte zálohu (zejména pokud máte domácí mazlíčky; dojde k nehodě!), Pronajměte si čistič koberců jako Rug Doctor a umyjte koberce šamponem.

Komentáře (4)

 • florineschinner
  Byl to perfektní průvodce krok za krokem a kontrolní seznam.
 • usimcik
  Pomohlo mi to se připravit předem, abych se mohl dostat z tohoto místa. Sousedství jde na psy, vůbec ne bezpečné. Moc děkuji za tip a nutím mě spěchat se dostat ven a na bezpečnější místo.
 • georgerichards
  To bylo nesmírně užitečné. Sledovat to bylo velmi jednoduché, dal jsem skvělé rady a vyplnil spoustu věcí, na které bych bez tohoto článku zapomněl. Děkuji za všechny rady, byla to opravdu velká pomoc.
 • opatel
  Čtení tohoto textu má velký smysl pro mnoho otázek týkajících se dohody o bytě. Co čistit a co čistit nemusíte, má velký smysl, ale na druhou stranu nemusíte koberec šamponovat, pokud to opravdu nepotřebujete. Díky a přeji krásný den.
Související články
 1. Jak si vybrat bytového psa?
 2. Jak úspěšně udržet psa nebo kočku, když žijete v bytě?
 3. Jak prokázat svůj byt?
 4. Jak chovat králíka v bytě?
 5. Jak zdobit kolem velkých nástěnných hodin?
 6. Jak najít perfektní studentský byt mimo kampus?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail