Jak nastavit výšku kancelářské židle?

Správné nastavení kancelářské židle je důležité pro správné držení těla a udržení bolesti zad. Když nastavíte výšku na židli, budete chtít, aby byla úroveň vašich očí rovně s monitorem a lokty ve výšce stolu. Pro maximální pohodlí by měly být vaše nohy rovně položeny na zemi. Pokud se vaše nohy nedotýkají podlahy až na doraz, možná budete muset pořídit stupačku, kterou najdete v obchodech s kancelářskými potřebami. Pokud vám židle umožňuje nastavit loketní opěrky, posuňte je tak, aby byly na stejné úrovni jako váš stůl. Další rady ohledně nastavení výšky kancelářské židle si přečtěte!

Jak zvednu a spustím stolní židli
Jak zvednu a spustím stolní židli, která nemá páku?

Správné nastavení výšky kancelářské židle vám doslova zatíží záda. Když se neohrabaně posadíte na židli, můžete se zhrbit, přikrčit se dopředu a psát v nepohodlném úhlu. Pokud některý z těchto problémů nebude opraven, může způsobit bolest nebo dokonce zdravotní postižení. Naštěstí těmto problémům lze často zabránit jednoduše úpravou výšky kancelářské židle. Pomocí ovládacích prvků židle to zvládnete, abyste nemuseli sedět trapně.

Metoda 1 ze 3: zvedání a spouštění židle

 1. 1
  Podívejte se na ruční ovládání. Většina kancelářských židlí má páky umístěné těsně pod sedadlem, připevněné k základně. K ovládání funkcí, jako je výška a úhel sedadla, může být několik. Výšku můžete nastavit zatažením za správnou páku, pokud již jste v křesle.
  • U některých modelů namísto zatažení za páčku otočíte knoflíkem.
  • Pokud si nejste jisti, která páka ovládá výšku, můžete si buď přečíst pokyny židle, nebo jen zatáhnout za páčky, dokud nenajdete tu pravou.
 2. 2
  Zvedněte a sklopte sedadlo, dokud nebude pohodlné. U většiny židlí se po stisknutí pravé páky sedadlo volně zvedne a spustí. Pohybujte jím, dokud nenajdete „sladké místo “, které je pro vás to pravé. Udělejte to jemně a pomalu pohybujte židlí najednou jen o centimetry (nebo centimetry). Po dokončení přesuňte páku zpět do původní polohy.
  • U některých modelů může být nutné zvednout sedadlo zatažením za páčku, ale pro jeho sklopení dolů.
  • Pneumatické modely vám umožní „pumpovat“ páku (opakovaným stisknutím nahoru nebo dolů sedadlo zvednete nebo spustíte).
 3. 3
  Pokud se vám zdá, že to nedokážete napravit, zkuste seřídit ze stoje. Postavte se před židli a zatlačte na správnou páku. Zvedněte nebo sklopte sedadlo židle, dokud nebude její špička těsně pod kolenní čepicí. Nyní byste měli být schopni pohodlně sedět na židli s nohama položenými na podlaze.

Metoda 2 ze 3: výběr správné výšky židle pro váš úkol

 1. 1
  Při práci na počítači zůstaňte s monitorem v úrovni očí. V ideálním případě bude monitor těsně pod úrovní vašich očí a klávesnice v úrovni loktů. Pokud nemůžete monitor zvednout nebo spustit, můžete upravit výšku sedadla tak, aby vyhovovala.
 2. 2
  Při práci na rovném povrchu držte lokty ve výšce stolu. To platí, když děláte věci, jako je čtení knihy nebo něco na papíře, psaní rukou, kreslení atd. Snižte nebo zvyšte výšku židle, dokud vaše lokty a paže nebudou pohodlně spočívat na stole.
 3. 3
  Při delším sezení odpočívejte nohy na podlaze. Pokud musíte zůstat na chvíli, například během schůzky, je obzvláště důležité sedět správně. Změňte výšku židle tak, aby vaše nohy byly rovně na podlaze, abyste nemuseli sedět trapně.
Jak mohu spustit kancelářskou židli
Jak mohu spustit kancelářskou židli, která nemá páku?

Metoda 3 ze 3: zvýšení bezpečnosti a pohodlí

 1. 1
  Upravte výšku područek, pokud je má židle. Pokud pracujete u stolu pro psaní nebo podobné úkoly, zvedněte loketní opěrky, dokud vám nedovolí držet paže téměř na úrovni stolu. Pokud opěrku rukou nepotřebujete, můžete područky odstranit, nebo je jen sklopit, aby vám nestály v cestě.
  • Sklopte nebo odstraňte loketní opěrky, pokud vám brání v pohodlném zasunutí kolen pod stůl.
 2. 2
  Každých 15 minut změňte polohu vsedě. To pomáhá předcházet namáhání a dalším problémům. Pokud nepotřebujete kvůli práci nastavovat výšku židle, můžete zkusit změnit polohu. Například se nakloňte krátce dopředu a poté se vraťte do plně sedící polohy. Rovněž můžete lehce přesunout svoji váhu z jedné strany křesla na druhou.
 3. 3
  Pokud je vaše židle příliš vysoká, pořiďte si stupačku. Je možné, že neexistuje způsob, jak snížit židli tak, aby vaše nohy pohodlně seděly na podlaze a přitom udržovaly paže v pohodlné pracovní výšce. Pokud je to váš případ, posuňte si pod stůl kancelářskou opěrku nohou a opřete si o ni nohy.
  • Stupačky najdete v obchodech s kancelářskými potřebami a jsou obvykle také nastavitelné.

Otázky a odpovědi

 • Jak opravím starší, nepneumatické otočné sedadlo sekretářky, které se houpá ze strany na stranu?
  Stačí vyskočit ze dna a zacvaknout ho zpět k sobě.
 • Jak mohu zamknout židli, aniž by to tak často sklouzlo?
  Vypadá to, že máte v křesle špatný vzduchový válec, ze kterého uniká vzduch. Vyměňte válec nebo židli.
 • Páka na mé židli nefunguje, aby se nastavila výška. Jak to opravím?
  Zkuste zatlačit páčku dovnitř a trochu ji zakymácet. Pokud to stále nefunguje, možná budete muset vyhledat příručku online a zjistit, zda existuje část pro řešení potíží.
 • Je možné snížit židli, pokud nejsem dost těžký?
  Ano to je. Mohli byste na židli naskládat těžké knihy nebo požádat spolupracovníka, aby vám pomohl.
 • Jak mám přimět židli jít zpět. Mám páku nahoru a dolů, také otočný knoflík.
  Zkuste otočit knoflíkem proti směru hodinových ručiček, mohl by uvolnit židli a vrátit se zpět.
Nezodpovězené otázky
 • Co mám dělat, když se páka a židle nepohybují?
 • Jak mohu spustit kancelářskou židli, která nemá páku?
 • Co mám dělat, když se moje kancelářská židle stále vyskakuje, když tam nikdo nesedí?
 • Jak mohu snížit výšku kancelářské židle?
 • Jak zvednu a spustím stolní židli, která nemá páku?

Tento web používá cookies k analýze návštěvnosti a personalizaci reklam. Pokud stránky dál používáte, dáváte najevo, že s tím souhlasíte. Pro více informací navštivte naše Zásady ochrany osobních údajů.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail