Jak pomoci vašemu dítěti vybrat hudební nástroj ke studiu?

Housle také pomáhají malému dítěti naučit se ladit nástroj
Housle také pomáhají malému dítěti naučit se ladit nástroj, což je důležité pro rozvoj hudebních dovedností.

Schopnost hrát na hudební nástroj je úžasná věc. Děti jsou od přírody zvědavé a nápadité a mnoho z nich dokáže hudbu velmi rychle zachytit a získat k ní lásku. Schopnost hrát na nástroj a číst hudbu vám pomůže později v životě vašeho dítěte. Studie ukázaly, že hra na nástroj zlepšuje akademické dovednosti, rozvíjí fyzické dovednosti a kultivuje sociální dovednosti. Chcete-li si vybrat nástroj pro své dítě, přemýšlejte o praktických faktorech, jako je věk, stejně jako o preferencích a osobnosti vašeho dítěte.

Metoda 1 ze 3: zvážení praktických faktorů

 1. 1
  Berte v úvahu věk vašeho dítěte. Pro děti starší než šest let si můžete vybrat z široké škály hudebních nástrojů. Mladší děti jsou však omezeny v tom, jaké druhy nástrojů mohou fyzicky zvládnout. Pokud vybíráte nástroj pro dítě mladší než šest let, mají housle nebo klavír největší smysl. Malé děti takové nástroje snáze zvládnou.
  • Klavír může být skvělou volbou pro malé dítě, protože poskytuje základní dovednosti. Dítě může lépe porozumět hudbě tím, že hraje na klavír, protože existuje vizuální znázornění hudby, které může pomoci posílit porozumění hudební teorii.
  • Dobrou volbou jsou také housle, zejména proto, že je lze vyrábět v malých velikostech pro velmi malé děti. Housle také pomáhají malému dítěti naučit se ladit nástroj, což je důležité pro rozvoj hudebních dovedností.
  ODBORNÝ TIP

  Obecně platí, že čím je vaše dítě starší, tím déle mu bude trvat, než se naučí hrát na nový nástroj.

 2. 2
  Vyhodnoťte typ těla svého dítěte. Některé děti mají tělesné typy, díky nimž jsou náchylnější k určitým nástrojům. Při výběru nástroje pro vaše dítě mějte na paměti typ těla.
  • Výška je velkým faktorem, pokud jde o výběr nástrojů. Dítě, které má menší velikost, se nevezme také na velmi velký nástroj, jako je fagot.
  • Pokud vybíráte nástroj, který si dítě hraje s ústy, přemýšlejte o velikosti rtu. Menším rtům se lépe daří s nástroji, jako je lesní roh nebo trubka, zatímco dítě s většími rty by s těmito nástroji bojovalo.
  • Nezapomeňte také na prsty vašeho dítěte. Dlouhé a štíhlé prsty si s klavírem vedou lépe než krátké, zavalité prsty.
 3. 3
  Vyberte nástroj, který funguje pro dítě s rovnátky. Pokud má vaše dítě rovnátka nebo je brzy dostane, může to mít velký dopad na to, na které nástroje může a nemůže hrát.
  • Šle nebudou tolik brzdit schopnost vašeho dítěte hrát na klarinety a saxofony. Flétna bude mít počáteční nastavovací období pro rovnátka, ale lze ji úspěšně hrát, pokud má vaše dítě rovnátka. Fagoty a hoboje lze také hrát se závorkami.
  • Šle nejsou tak kompatibilní s nástroji, jako je trubka, lesní roh a barytonové nástroje, jako je tuba.
  Pokud vybíráte nástroj pro dítě mladší než šest let
  Pokud vybíráte nástroj pro dítě mladší než šest let, mají housle nebo klavír největší smysl.
 4. 4
  Buďte praktičtí ohledně toho, zda vaše dítě může pravidelně cvičit. Dítě by mělo cvičit svůj nástroj 20 až 30 minut denně, aby se zlepšilo. Proto si musíte vybrat nástroj, který vaše dítě dokáže pravidelně cvičit doma nebo ve škole.
  • Velké nástroje, jako je klavír nebo bicí, se vám do domu nemusí hodit, pokud nemáte dostatek místa. Měli byste také pamatovat na zvuk. Pokud žijete v klidné čtvrti, lidé si mohou stěžovat, že vaše dítě hraje na bubny.
  • Nemusíte vylučovat velký nebo hlučný nástroj jednoduše proto, že se nehodí do vašeho domova. Zjistěte, zda má škola vašeho dítěte místo, kam může vaše dítě chodit a cvičit mimo domov, zejména pokud má vaše dítě nastaveno srdce na určitý typ nástroje.
 5. 5
  Zvažte, jak dobře je vaše dítě koordinované. Některé nástroje fungují lépe, pokud je dítě vysoce koordinované. Woodward a bicí nástroje by nejlépe fungovaly s dobře koordinovaným dítětem. Pokud vaše dítě není tak dobře koordinované, vyhýbejte se těmto nástrojům, pokud vaše dítě neprojeví velký zájem o jejich osvojení. Pokud dítě opravdu chce, řekněme, hrát na bubny, mohlo by si s časem vyvinout potřebnou koordinaci.

Metoda 2 ze 3: zohlednění osobnosti vašeho dítěte

 1. 1
  Přemýšlejte o tom, zda vaše dítě odchází. Děti, které milují být středem pozornosti, přitahují nástroje, které kradou show. Pokud máte odcházející dítě, vyberte nástroj, který odpovídá dané osobnosti.
  • Flétny fungují skvěle pro odchozí děti, protože flétnisté jsou obvykle v přední části pásma.
  • Hlasitější nástroje, jako je saxofon a trubka, také dobře fungují pro odchozí děti.
  • Přestože se mozoľ nakonec vyvine, některé děti se mohou vyhýbat strunným nástrojům kvůli puchýřům nebo dokonce řezům.
 2. 2
  Promluvte si s učitelem hudby vašeho dítěte. Pokud vaše dítě chodí do školy na hudební kurzy, promluvte si s hudebním instruktorem vašeho dítěte. Dítě může mít trochu jinou osobnost, která hraje na nástroj než doma, a váš hudební instruktor bude mít dobrý přehled o tom, jaký nástroj je pro vaše dítě vhodný.
  • Dohodněte si schůzku s učitelem hudby vašeho dítěte. Řekněte jim, že se snažíte vybrat nástroj pro své dítě a chcete vědět, jaké nástroje má vaše dítě v kapele.
  Než se naučí hrát na nový nástroj
  EXPERTNÍ TIP Obecně platí, že čím je vaše dítě starší, tím déle mu bude trvat, než se naučí hrát na nový nástroj.
 3. 3
  Zvažte, jak vaše dítě myslí. Analytičtí myslitelé se mohou s určitými nástroji lépe vyrovnat. Například hoboj a klavír jsou často dobrou volbou pro vysoce analytické dítě. Tyto nástroje vyžadují trochu analytičtější myšlení a zvídavost. Pro děti, které jsou méně analytické a více sociálně zaměřené, jděte na nástroje jako saxofon, pozoun a flétna.

Metoda 3 ze 3: dát slovo vašemu dítěti

 1. 1
  Věnujte pozornost tomu, ke kterým částem skladby dítě gravituje. Nechte své dítě poslouchat hudbu s vámi. To vám pomůže zjistit, na jaký nástroj dítě může hrát. Poslouchejte, jaké zvuky rezonují s vaším dítětem, a zvažte nástroje, které tyto zvuky produkují.
  • Poslouchejte nejrůznější hudbu, od sólové hudby až po ansámblové skladby. Zeptejte se svého dítěte, jaké zvuky ho baví, a promluvte s ním o nástrojích, které tyto zvuky produkují.
  • Zeptejte se svého dítěte na píseň. Řekněte něco jako: „Které části této písničky máte rádi?“
  • Po chvíli může vaše dítě projevit zájem naučit se nástroje, které vydávají zvuky, na které gravitují.
 2. 2
  Pokud je to možné, nechte své dítě otestovat nástroj. Může být obtížné usadit se na jeden nástroj pro vaše dítě, zvláště pokud vaše dítě dychtí a je nadšené z hudby. Zjistěte, zda vaše skupina umožňuje dětem pronajmout si určitý nástroj na stanovený počet dní a vyzkoušet si to. Než se dítě rozhodne hrát, můžete nechat dítě experimentovat s několika různými nástroji.
 3. 3
  Pomozte svému dítěti při zkoumání hudby. Vezměte své dítě do muzeí, knihoven nebo na jiná místa, kde se hraje hudba. Zkoumání hudby pomůže vašemu dítěti zjistit, o jaké nástroje by se mohlo zajímat.
  • Nebojte se zapnout hudbu. I když je hudba pro děti v pořádku, nebojte se hrát svou oblíbenou kapelu nebo umělce jako další ukázku různých typů hudby. Vaše dítě se bude těšit na vaši radost a vzrušení, když zpíváte společně s The Beatles nebo Beethoven.
Může být obtížné usadit se na jeden nástroj pro vaše dítě
Může být obtížné usadit se na jeden nástroj pro vaše dítě, zvláště pokud vaše dítě dychtí a je nadšené z hudby.

Tipy

 • Nezapomeňte na vokály. Některé děti by se místo učení na fyzický nástroj mohly zajímat o zpěv. Pokud vaše dítě nebere na nástroj, ale miluje hudbu, zvažte hodiny hlasu.
 • Jak bude vaše dítě starší a zralejší, možná bude chtít vzít druhý nástroj a stát se multiinstrumentalistou.

Varování

 • Některé nástroje se těžko učí než jiné a každý se opírá svým vlastním tempem a je úspěšný na různých nástrojích. Jen proto, že některé děti mohou na flétnu vydávat tóny na první pokus, nemusí to nutně znamenat, že to vaše dítě udělá. Nenechte se odradit, ale zároveň je nedonutte dělat něco, s čím nejsou spokojeni.

Otázky a odpovědi

 • Mohu stále hrát na trubku se závorkami?
  Ano, můžete hrát na jakýkoli dechový nástroj se šlemi.
 • Jakou radu máte pro děti, které mají rovnátka nebo mohou dostat rovnátka, která chtějí hrát na dechový nástroj (tj. Trubku, pozoun, tubu atd.)?
  Neměli byste mít problémy s hraním na žádný dechový nástroj se šlemi. Mám rovnátka a bez problémů hraji na trubku.
 • Moje dcera má devět a chce hrát na violoncello, jsou struny dobré pro někoho v jejím věku?
  Ano oni jsou. Violoncella mají různé velikosti (1, 0,88, 0,75 atd.). Podívejte se, která z nich nejlépe odpovídá její velikosti, a až vyroste, pořiďte si větší violoncello.
 • Už hraji na trubku a dostávám rovnátka. Budu se muset znovu naučit hrát na trubku?
  Trubka a flétna jsou nejtěžší nástroje na hraní po získání rovnátka. Uvědomte si, že hrát se šlemi není zrovna těžší, je to jen nátisk, který se při nošení šle liší. Svým způsobem se tedy budete muset trochu naučit, ale měli byste to dostat za týden nebo dva.

Komentáře (1)

 • afton28
  Jsem dětský psycholog a učím na univerzitě. Také pracuji na hudební instituci s dětmi. Tento článek byl dobrým létem pro rodiče a děti, se kterými pracuji, díky Íránu.
Související články
 1. Jak zpívat v melodii?
 2. Jak číst prstoklad grafu?
 3. Jak používat ladičky?
 4. Jak nasadit kytarový řemínek na klasickou kytaru?
 5. Jak hrát zpívající mísu?
 6. Jak tančit na EDM?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail